Odborná poradna

BS předsběrová analýza 39. týden

BS Vinařské potřeby
28. září

BS předsběrová analýza 34. týden

Výsledky poslední letošní analýzy byly na některých lokalitách ovlivněny srážkami, které spadly v sobotu 20.9. a také v pondělí 22.9. Nejvíce napršelo ve Valticích (29 mm), ve Velkých Bílovicích pak 14 mm. Z praktického hlediska se však zdravotní stav hroznů nijak nezměnil a je nadále velmi pěkný.

Cukernatost hroznů více rostla u modrých odrůd, a to zejména u odrůdy FR napříč téměř všemi oblastmi (průměr 19,3 ONM). V mikulovské vinařské podoblasti se nachází dokonce na úrovni pozdního sběru. U odrůdy ZW se nadále projevuje odumírání třapiny a zavadání celých hroznů, čímž byla ovlivněna i klesající hodnota cukernatosti. U bílých odrůd výsledky naznačily, že některé odrůdy měly tendenci cukr zvyšovat, jiné naopak snižovat. Hodnota pH se u většiny analyzovaných odrůd mírně zvýšila. Extrémní hodnota se objevila u TČ z Čejkovic, a to dokonce 4,07 při 3,2 g/l titr. kyselin! Pokračuje také pokles u kyseliny jablečné.

Ve vinicích je nyní sklizena drtivá většina bílých odrůd, přičemž zbývají zejména pozdní ryzlinky, VZ a někde i TČ a CHA. Naopak u modrých odrůd stále visí téměř všechny odrůdy, vyjma odrůd pro výrobu svatomartinských vín (MP, SV, příp. ZW). Zejména u modrých odrůd je zapotřebí věnovat pozornost zvýšenému zavadání třapiny a měknutí bobulí, které pak ztrácí cukr. Předpověď na víkend počítá s polojasnou oblohou, mírným ochlazením a s teplotami na hodnotě okolo 15 OC. Zejména u pozdních modrých odrůd, které nebyly napadeny hnilobami a u kterých nezavadají třapiny, je vhodné využít nástupu příznivého počasí a s ohledem na aktuální stav je na vinici ponechat do optimální zralosti.

Předsběrová analýza 38. týden
- pro zobrazení kompletní analýza klikněte na tabulku
Předsběrová analýza 39. tyden

Kompletní předsběrovou analýzu v pdf stáhnete kliknutím na tabulku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co je BS Předsběrová analýza?

Letos již šestým rokem poskytujeme vinohradníkům aktuální informace o stavu vinic pomocí specializovaných měření a analýz.

Speciální předsběrové analýzy jsou pro tuzemské vinaře užitečným pomocníkem při určování vhodného okamžiku pro zahájení sběru hroznů. 
Stejně jako 4 předchozí roky budeme pravidelně jednou týdně až do konce sklizně bezplatně zveřejňovat výsledky laboratorních rozborů moštu z různých odrůd révy ze čtyř vinařských podoblastí: Mikulovské, Slovácké, Velkopavlovické a na Slovensku v Malokarpatské podoblasti.

Pro určení optimálního termínu sklizně jsou mimo samotné cukernatosti důležité také například hodnoty pH, analyzují se i veškeré kyseliny. Přestože není analýza provedena přímo na vinici každého konkrétního vinaře, poskytuje pěstitelům řadu praktických a užitečných informací.

Analýzy zveřejňujeme každý týden na www.vinarskepotreby.cz.

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním