Odborná poradna

BS předsběrová analýza 39. týden

BS Vinařské potřeby
25. září

BS předsběrová analýza 34. týden

   Na vinicích intenzivně probíhá oblíbená část vinařova roku, sklízí se plody celoroční práce podtržené přízní matky přírody. V drtivé většině je v plném proudu sklizeň bílých odrůd. Na vybraných lokalitách se ale již nůžky dotkly okrajově i některých modrých odrůd. Počasí dozrávání nadále přeje, spousta slunečných dnů, chladné noci, již jen řídce zaprší.  

  Cukernatost ale vlivem nižších průměrných denních teplot nyní stoupá u všech hodnocených odrůd velmi lenivě. Téměř všechny odrůdy již dosáhly kabinetních hodnot. U bílých odrůd se v porovnání s minulým týdnem pohnula cukernatost o 1 °NM na nynějších průměrných 19,5 °NM. U modrých odrůd je to hodnota 18 °NM, zde to tedy navzdory slunečnému počasí spíše stagnuje. Zajímavým se jeví velký rozdíl u tohoto ukazatele mezi podoblastí Velkopavlovickou a Mikulovskou, kde ve druhé zmíněné ukazuje průměrně o 2 °NM vyšší hodnoty. Mírný pokles cukernatosti byl zjištěn u pozdní odrůdy Zweigeltrebe, jejíž keře jsou stále aktivní v příjmu živin a vody, tudíž cukry klesnout mohou. Modré odrůdy jsou obecně citlivější k zavadání třapin a měknutí bobulí, s čímž vždy přichází i nežádoucí úbytek cukrů.

   Zajímavé bylo zjištění prakticky žádného týdenního poklesu celkových titrovatelných kyselin u bílých odrůd. Zdá se, že letošní bílá vína vzniknout skutečně z velmi kvalitního materiálu a nebude jim chybět přirozená pikantnost.  Hodnota pH se stále vesměs drží na hraničních 3,4.

   U hroznů pozdních odrůd, které nevykazují známky napadení hnilobami a u kterých nezavadají třapiny, je vhodné využít nynějšího příznivého počasí a vyšperkovat je na vinici do optimální zralosti. Předpověď na víkend počítá s minimálními srážkami, přičemž ke konci příštího týdne by se mělo razantně ochladit. Tento týden bude tedy ke sběru ideální jak z pohledu počasí, tak ve směru výborných hodnot analyzovaných ukazatelů. 

Předsběrová analýza 39. týden
- pro zobrazení kompletní analýza klikněte na tabulku
Předsběrová analýza 39. tyden

Kompletní předsběrovou analýzu v pdf stáhnete kliknutím na tabulku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co je BS Předsběrová analýza?

Letos již šestým rokem poskytujeme vinohradníkům aktuální informace o stavu vinic pomocí specializovaných měření a analýz.

Speciální předsběrové analýzy jsou pro tuzemské vinaře užitečným pomocníkem při určování vhodného okamžiku pro zahájení sběru hroznů. 
Stejně jako 4 předchozí roky budeme pravidelně jednou týdně až do konce sklizně bezplatně zveřejňovat výsledky laboratorních rozborů moštu z různých odrůd révy ze čtyř vinařských podoblastí: Mikulovské, Slovácké, Velkopavlovické a na Slovensku v Malokarpatské podoblasti.

Pro určení optimálního termínu sklizně jsou mimo samotné cukernatosti důležité také například hodnoty pH, analyzují se i veškeré kyseliny. Přestože není analýza provedena přímo na vinici každého konkrétního vinaře, poskytuje pěstitelům řadu praktických a užitečných informací.

Analýzy zveřejňujeme každý týden na www.vinarskepotreby.cz.

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním