Dárek ke každé objednávce nad 200 Kč.

Sazenice révy vinné Donauriesling - BS vinařské potřeby

Sazenice révy vinné Donauriesling - BS vinařské potřeby

Vinice

Aktuálně máme v nabídce omezené množství sazenic na vysokém kmínku (90 cm) velmi žádané odrůdy DONAURIESLING.

Aktuálně máme v nabídce omezené množství sazenic na vysokém kmínku (90 cm) velmi žádané odrůdy DONAURIESLING.
Vzhledem k tomu, že je tato v běžném provedení beznadějně vyprodána, jedná se o jedinečnou příležitost k zakoupení.
Sazenice na vysokém kmínku vám umožní již v roce výsadby pozorovat a zhodnotit kvalitu hroznů a tedy i vinařský potenciál dané odrůdy.
Cena sazenice je 120,- Kč s DPH (svazek po 25 ks).

Donauriesling je nová bílá moštová odrůda se zvýšenou odolností k houbovým chorobám. Odrůda byla vyšlechtěná v Lehr- und Forschungszentrum für Wein- und Obstbau Klosterneuburg. Jedná se o křížence odrůd / Ryzlink rýnský x / Seyve Villard 12481 x (Rulandské šedé x Chrupka bílá)/.

Ampelografická charakteristika

Vrchol mladého letorostu je otevřený, středně až slabě ochlupený, bez antokyanového zbarvení. List je velký, troj až pětilaločnatý, s mělkými až středně hlubokými výkrojky. Řapíkový výkrojek je uzavřený, překrytý. Hrozen je středně velký až velký, u základu třapiny vícekrát rozvětvený. Tvar je kuželovitý. Bobule je malá, oválná, se žlutozelenou až žlutou slupkou. Na osluněné straně bobule může mít slupka jemně narůžovělý až oranžový nádech.

Pěstitelské vlastnosti

Donauriesling vyžaduje velmi kvalitní polohy, podobně jako Ryzlink rýnský. Nejvhodnější jsou svahovité pozemky, dostatečně záhřevné, s velmi dobrým osluněním. Požadavky na půdní podmínky jsou nízké. Odrůda snáší i sušší půdy. Při extrémním a dlouhotrvajícím suchu však může být negativně ovlivněný aromatický charakter bobulí a vína. Nejvhodnější jsou proto půdy hlinitopísčité a písčitohlinité.
Do optimální kvality hroznů odrůda dozrává v polovině až 2. polovině října. Odolnost k zimním mrazům je dobrá až velmi dobrá. Odolnost k plísni révy a padlí révy je velmi dobrá. Donauriesling je možné pěstovat i bez použití ochrany proti houbovým patogenům. V případech silného infekčního tlaku patogenů nebo náchylné polohy je třeba počítat s 1-2 ošetřeními fungicidy nebo přípravky využívanými v ekologickém vinohradnictví. Odolnost k šedé hnilobě hroznů révy je dobrá.

Donauriesling sazenice  Donauriesling sazenice

Doporučované zatížení je 4-6 oček na m2, s řezem na dlouhý plochý tažeň. Pro dosažení dobré kvality hroznů a ranější zrání je vhodná regulace násady hroznů během vegetace. Díky velkému a dlouhému hroznu je vhodné využít také technologii půlení hroznů. Růst odrůdy je bujný až velmi bujný, olistění keře je husté, intenzita růstu zálistků je vysoká. Odrůda je náročnější na zelené práce. Základem zelených prací je vylamování zálistků v zóně hroznů. Při odlistění se odstraňují pouze 1-2 listy, aby nebyly hrozny plně exponované ke slunečnímu záření a vysokým teplotám. Mohlo by docházet k poškození bobulí. Podnože se vybírají v závislosti na půdních podmínkách. Do dobrých půd jsou vhodné středně bujně rostoucí podnože, do sušších půd potom zejména Kober 125AA.

Mezi základní kvalitativní parametry pro stanovení termínu sklizně patří cukernatost, obsah kyselin a aromatická zralost bobulí. Aromatickou zralost bobulí je možné senzoricky dobře hodnotit přímo ve vinici.

Využití odrůdy a kvalita vína

Donauriesling je velmi kvalitní PIWI odrůda, vhodná pro pěstování v systémech ekologického vinohradnictví. Ve vůni a chuti jsou dominantní ovocné tóny zeleného jablka, citrusových plodů, meruňky, kdoule a lipového květu. Chuť vína je plná, kyselina výrazná, osvěžující. Donauriesling je odrůda vhodná pro výrobu odrůdových vín.

Objednávky na BS prodejnách nebo e-mailem na:
mrazova@vinarskepotreby.cz