Odborná poradna

Vhodná doba pro aplikaci přípravků proti šedé hnilobě

BS Vinařské potřeby
26. červencePočáteční infekce plísně šedé může vlivem nepříznivého počasí nastávat již v době, kdy réva vinná kvete. Před kvetením je tedy vhodné vybírat přípravky minimálně s vedlejším účinkem proti plísni šedé.
Nezbytností je ale aplikace postřiku už v době před uzavřením hroznů, což spadá v závislosti na odrůdě a lokalitě přibližně na toto období. Tato potřeba se týká zejména míst, kde vinaři s chorobou pravidelně bojují a kteří upřednostňují kontaktní přípravky. Označení kontaktní už napovídá, že aplikovaná kapalina musí bezvýhradně zasáhnout nejen bobule ale také třapinu, kde se nachází zdroj infekce. Jako u všech ostatních významných chorob révy vinné je i zde mimořádně důležitá prevence.

Jak již bylo zmíněno, na trhu existují kombinované přípravky proti plísni révové s vedlejším účinkem proti plísni šedé jako MELODY COMBI, PEGASO F  nebo CASSIOPEE. Ty by měly kvalitní ochranu poskytnout také a je vhodné je využívat během všech rizikových období během vegetace. Výhodou je, že je lze v integrované produkci vykázat současně pro obě choroby.

Větší výběr je v kontaktních přípravcích primárně určených k ošetření proti plísni šedé jako THIRAM GRANUFLO, ROVRAL AQUAFLO nebo PYRUS. Tyto fungicidy však spolehlivě účinkují pouze při dodržení aplikace před termínem uzavření hroznů. Jakmile jsou hrozny uzavřeny, je vhodnější osvědčený, kontaktní a částečně systémově působící přípravek TELDOR s krátkou ochrannou lhůtou 14 dní. Účinná látka fenhexamid dokáže proniknout až k třapině a spolehlivě chránit před dalším rozvojem infekce. Nejspolehlivější ochranu však poskytuje SWITCH, jediný fungicid s přímým kontaktním i systémovým účinkem proti plísni šedé. Vyzkoušejte také naši novinku DRAFOS, 100 % živiny s vysokým pH (10), které zamezuje rozvoji houbových chorob. Tento přípravek mimo léčivý účinek poskytuje také vysoké množství draslíku pro správné vyzrávání dřeva a fosforu pro zlepšení fenolické zralosti hroznů.   

Počátek zaměkání je hlavním rizikovým obdobím a zejména odrůdy s hustým hroznem vykazují vysokou citlivost k infekci. Nejvyšší riziko napadení hrozí u ranějších odrůd jako Irsai Oliver, Muškát moravský nebo Müller Thurgau. Přesné doporučení vhodného fungicidu závisí na řadě faktorů, hlavní je současná míra infekce a předešlý použitý prostředek. Jedná se o individuální záležitost.

Kombinované přípravky proti plísni révové s vedlejším účinkem proti plísni šedé

Melody combi přípravek proti padlí révovému a plísni šedé Pegaso F přípravek proti padlí révovému a plísni šedé Cassiopee přípravek proti padlí révovému a plísni šedé

Kontaktní přípravky primárně určené k ošetření proti plísni šedé

Thiram přípravek proti plísni šedé Rovral přípravek proti plísni šedé Switch přípravek proti plísni šedé Teldor přípravek proti plísni šedé

Drafos hnojivo réva vinná

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním