Citlivost révy vinné k houbovým chorobám v období kvetení révy - BS vinařské potřeby
V období kvetení révy vinné jsou zelená pletiva révy vinné nejcitlivější na napadení houbovými patogeny.
V období kvetení révy vinné jsou zelená pletiva révy vinné nejcitlivější na napadení houbovými patogeny. Květy, květenství, listy a malé bobule mohou být napadené jak plísní révy, tak také padlím révy.
Aktuální počasí může nabízet podmínky pro rozvoj obou hlavních patogenů, zejména při krátkodobých dešťových srážkách a následných periodách sucha.
Již v prvním červnovém týdnu byly na některých lokalitách splněné podmínky pro primární infekci plísně révy. Další intenzivní srážky proto mohou opět vytvořit příznivé podmínky pro plíseň révy a vést k rozvoji primární infekce. Mnoho vinohradníků má jistě na paměti ročník 2016, kdy došlo k podcenění primárních infekcí a výraznému poškození květenství.
Plíseň révy na listech
Ve vztahu k případným srážkám, je proto třeba věnovat pozornost sledování splnění podmínek pro primární infekce a ochranu proti plísni révy.
Dlouhodobé suché počasí může být naopak velmi příznivé pro rozvoj padlí révy. Během kvetení a krátce po něm se většinou rozhoduje o napadení hroznů padlím révy i ve zbytku vegetačního období.
Začátek infekce padlím révy na listech Počátek infekce padlím révy na bobulích
KAST a BLEYER (2011) v této souvislosti uvádí, že květenství jsou citlivá k infekci padlí révy asi týden před kvetením (BBCH55) a bobule jsou citlivé přibližně do velikosti 2 mm (BBCH 73). Následně začínají fungovat mechanismy ontogenické rezistence. Z uvedeného vyplývá, že intenzivní ochrana proti padlí révy by před a po dokvětu měla být provedená vždy, protože může výrazně ovlivnit ochranu proti této chorobě, v následujícím období.
Jestliže nedojde v toto období k infekci, projevuje se následně velmi pozitivně ontogenická rezistence a hrozny zůstávají zdravé. Jakmile však dojde v tomto období k infekci, může dojít k projevu infekce během vývoje bobulí a také po zaměkání bobulí. Ontogenická rezistence se proto projevuje ve vztahu k infekci.
V období kolem kvetení je jednoznačně nejvhodnější systémové fungicidy. Systémové fungicidy umožní ochranu celé rostliny, delší období ochrany. Nejvhodnější je jejich preventivní působení, ale mohou omezit rozvoj patogenů i v počátečních stádiích infekce. Při používání systémových fungicidů je však třeba zohledňovat antirezistentní strategii, tzn. je třeba kombinovat fungicidy z různých skupin účinných látek, případně ve vhodné období kombinovat s kontaktními fungicidy. Před a během kvetení je však vždy nejlepší strategií využívat systémové fungicidy.
V tomto období je proto třeba sledovat průběh počasí, využívat metody prognózy a signalizace, použít nejvhodnější přípravek na ochranu rostlin a dodržet podmínky aplikace, tzn. především dávku na hektar.
Doporučené přípravky dle infekčního tlaku
ošetření padlí révového
ošetření plísně révové
Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.