
DRAFOS v časopise Zemědělec
Jaké byly výsledky nezávislého testování hnojiva Drafos, které realizoval ÚKZUZ?
V letech 2019-2020 testoval UKZUZ naše „chytré hnojivo“ DRAFOS. Cílem této studie bylo srovnání účinnosti fosforečných hnojiv na bázi Struvitu a hnojiva Drafos s účinností běžně používaného hnojiva superfosfátu. Hypoteticky se jako výsledek testování očekávalo, že aplikace všech zkoušených hnojiv zvýší výnos plodiny (ječmene jarního) na úroveň srovnatelnou s výnosem po aplikaci ověřeného fosforečného hnojiva.
Pro lepší představu srovnávacího struvitu přiblížíme, co vlastně tato sloučenina znamená z pohledu hnojiv. Výroba struvitu představuje jednu z možností recyklace fosforu obsaženého v odpadních vodách v podobě využitelné ke hnojení. Struvit je minerál zpravidla biogenního původu, který vzniká v prostředí s vysokým obsahem amonných NH4+, hořečnatých Mg2+ a fosforečnanových iontů PO43-. Z chemického hlediska se jedná přesně o hexahydrát fosforečnanu hořečnato-amonného MgNH4PO4.6H2O. Velmi často se struvit nalézá v kombinaci s apatitem. Tento již známější minerál slouží v průmyslu k výrobě fosforu. Struvit vzniká například při zpracování čistírenských kalů a při anaerobní digesci a jako hnojivo je znám pro svou velmi pomalou přístupnost živiny fosforu (jako P2O5) rostlinám.
Rostliny ječmene potřebují značná kvanta P již v počátečních stadiích růstu. Potřebný fosfor získávají z fytinu v semeni a dále z lehce přístupných forem fosforu ze sloučenin z vnějšího prostředí. V této fázi růstu však kořenový systém není ještě plně rozvinut, a proto má velký význam hladina přijatelného fosforu v blízkosti jeho primárních kořenů. Výsledky řady pokusů prokazují obecně významný vliv dodaného fosforu na zvýšení jeho obsahu v rostlině, což se projevuje v optimálním růstu rostlin a tvorbě semen s jeho zvýšeným obsahem. Dobrá zásoba fosforu v půdě zabezpečuje nejen kvalitní výnosy, ale zajišťuje i jeho koloběh v celém potravním řetězci. U révy vinné se fosfor podílí zejména na kvalitním opylení květenství, zdravém odkvětu, nasazování bobulí a úměrně s jeho koncentrací v rostlinách roste i výnos produkovaných hroznů a kvalita jejich fenolické vyzrálosti. Při nedostatku se objevuje sprchávání květenství, nízké výnosy a velmi často také zakrslý nebo omezený růst keřů.
Celý článek o testování fosforečných hnojiv z dílny UKZUZ vyšel v časopise Zemědělec (41/2020) a je ke shlédnutí níže:
Jaké tedy podal výsledky DRAFOS u ječmene? Výborné! Shrňme je:
- nejvyšší výnos zrna a slámy u ječmene jarního po aplikaci hnojiva Drafos zálivkou do půdy (průkazně převyšoval výnos všech ostatních hodnocených variant)
- zvýšený obsah fosforu ve slámě po aplikaci hnojiva Drafos na list (ostatní varianty měly obsah fosforu srovnatelný s kontrolou)
- prokázána nejvyšší hodnota odběru fosforu po aplikaci hnojiva Drafos do půdy (téměř 2x převýšen odběr fosforu než po aplikaci ostatních fosforečných hnojiv)
- prokázán nejvyšší výnos po aplikaci hnojiva Drafos zálivkou do půdy (průkazně převyšoval výnos dosažený po aplikaci Superfosfátu)
- hnojivo Drafos aplikované do půdy výrazně zvýšilo obsah P v zrnu a odběr P výnosem oproti ostatním hnojeným variantám
- hnojivo Drafos je zdrojem lehce přijatelného P, který je velmi rychle čerpán plodinou.
Obr. 1
Rostliny ječmene na konci sloupkování. Čísla nádob 1 – 7 odpovídají variantám pokusu 1.Kontrola, 2.N, 3.NP-superfosfát, 4.NP-Struvit 1, 5.NP-Struvit 2, 6.Drafos na list, 7.Drafos do půdy.
Obr. 2
Rostliny ječmene ve fázi metání. Čísla nádob 1 – 7 odpovídají variantám pokusu 1.Kontrola, 2.N, 3.NP-superfosfát, 4.NP-Struvit 1, 5.NP-Struvit 2, 6.Drafos na list, 7.Drafos do půdy.
Obr. 3
Rostliny ječmene před sklizní. Čísla nádob 1 – 7 odpovídají variantám pokusu 1.Kontrola, 2.N, 3.NP-superfosfát, 4.NP-Struvit 1, 5.NP-Struvit 2, 6.Drafos na list, 7.Drafos do půdy.
Kompletní výsledky testování byly publikovány v časopise Zemědělec v roce 2020. U hnojiva Drafos byly jasně prokázány velmi zajímavé výsledky, zejména pak zvýšené hektarové výnosy při aplikaci na list. Jelikož u révy vinné potlačuje Drafos díky pH hodnotě 10 rozvoj houbových chorob, je tento efekt jistě očekáván také u jiných plodin náchylných k těmto chorobám. Toto by mělo být předmětem dalšího zkoumání. Z těchto důvodů bude v rámci prodlužování registrace v letošním roce rozšířena možnost jeho aplikace také mezi polní plodiny. Tam by měl průkazně zvyšovat výnosy a přímo se také podílet na omezení houbových chorob obilnin, zejména pak při jeho aplikaci na list. Přípravek, který rostliny vyživí a zároveň je chrání, může být pro polaře velmi zajímavá informace.
U révy vinné je DRAFOS ideální k použití od doby počátku zapojování hroznů až téměř do sklizně. Tedy v období, kdy již začíná převládat snaha o co největší omezení zbytečných vstupů syntetických látek z pesticidů do hroznů. Kromě 100% obsahu živin fosforu a draslíku poskytuje rostlinám díky alkalické hodnotě pH 10 také velmi slušnou ochranu před nežádaným rozvojem plísní. Díky krystalickému a velmi mírně „lepivému“ charakteru zůstává účinná látka velmi dlouho na povrchu rostlin a chrání je tak před růstem mycélií velmi dlouho. Díky tomu jej není nutné používat v tankmixu současně se smáčedlem. Tripolyfosfát jakožto hlavní účinná látka obsažená v přípravku navíc vyniká svou chelatizační schopností, což předurčuje lepší vstřebatelnost živin do rostlin. Toto vyplývá i ze zkoušky s ječmenem. Právě pro výše uvedené vlastnosti je DRAFOS v tuto dobu na vinicích mimořádně vhodný k použití. U přípravku není stanovena ochranná lhůta, doporučujeme však provést poslední aplikaci týden před sklizní. K dostání na našich prodejnách i e-shopu v následujících baleních:
Ukázky z letošních aplikací Drafosu na vinicích:
Keř 10 dní po aplikaci Drafosu
Detail listu 10 dní po aplikaci Drafosu
Detail bobulí 10 dní po aplikaci Drafosu