Poslední předsběrová 40. týden - BS vinařské potřeby
Cukernatost, celkové titrovatelné kyseliny i pH se zejména díky silnějším dešťům a nedostatku slunečných dnů v minulých týdnech již delší dobu nijak významně nemění.
V tomto týdnu bylo na vinicích vidět výrazně méně hroznů než v předchozím období. Vinobraní vrcholí. Cukernatost, celkové titrovatelné kyseliny i pH se zejména díky silnějším dešťům a nedostatku slunečných dnů v minulých týdnech již delší dobu nijak významně nemění. Z vinic v minulém týdnu začaly ve větší míře mizet hrozny odrůd SG, CHA či ZW. Výrazný posun v cukernatosti byl zjištěn u TČ, ten je nyní na většině míst v pozdním sběru, na Mikulovsku jej lze sklízet dokonce ve výběru z hroznů. U modrých odrůd se výrazně pohnuly cukry v případě ZW. V loňském roce přitom byla ke stejnému období cukernatost napříč všemi odrůdami řádově o 1-2 °NM vyšší. Mnoho modrých odrůd ale také nedosáhlo ani 18 °NM a je zřejmé, že o jejich další kvalitě bude rozhodovat počasí následujících dnů a zdravotní stav bobulí, které jsou při příznivém počasí schopny dále akumulovat cukry.
Charakteristickým znakem letošního vinobraní se stal pomalý vzestup hodnot pro celkový asimilovatelný dusík (YAN), který bude potřebný ke kvalitnímu prokvašení moštů. U odrůd SG a RR je v tomto týdnu obsah YAN v hroznech pro správný fermentační průběh až nevyhovující. Obecně lze říct, že lepší YAN nacházíme u modrých odrůd. S ohledem na úroveň tohoto parametru bude třeba do moštů přidávat doplňkovou výživu, například osvědčený přípravek NUTRIFERM VIT. Ten usnadňuje rychlé kvašení s pravidelným a kompletním průběhem, obsahuje minerální soli, amoniakální dusík a thiamin chlorohydrát (vitamín B). Doporučené dávkování je 10 - 30 g/hl při první nebo druhé fermentaci.
V jednotlivých lokalitách je potřeba sledovat také obsah titrovatelných kyselin a dle potřeb mošty přikyselit. Výrazný úbytek kyselin je v tomto týdnu evidentní zejména u TČ. Kyseliny je potřeba hlídat především u odrůd, kde nastal výrazný posun v cukernatosti za krátkou dobu. Během přikyselování doporučujeme kontrolovat hodnotu pH, která se pro kvalitní vína pohybuje od 3,1-3,3.
Sklizeň 2017 se velmi rychle chýlí ke konci a my vám přejeme, ať se výsledek celoročního snažení odrazí v každé vyrobené lahvi co nejlépe.
Kompletní předsběrovou analýzu v pdf stáhnete ZDE.