Pozor na primární infekce plísně révy - BS vinařské potřeby
Při ochraně proti plísni révy si je třeba uvědomit, kde patogen přezimuje, jaké vyžaduje podmínky a jak se šíří.
I když tomu počasí ne úplně přesně napovídá, byly již na některých lokalitách splněné podmínky pro primární infekce plísně révy.
Podmínky byly splněné dokonce i před deštivým počasím v tomto týdnu. Během dešťů proto již mohlo docházet k šíření na révu vinnou.
Existuje opět, podobně jako v roce 2016, velká proměnlivost mezi lokalitami, takže v některých jsou splněné podmínky a v jiných jsou srážky pouze minimální. Také v roce 2016 některé pěstitele plíseň révy velmi trápila a jiní proti ní nemuseli téměř ošetřovat.
Jelikož mají jistě všichni v paměti rok 2016, kdy se mnoha vinohradníkům nepodařilo zachytit nástup primární infekce a následně došlo k výraznému napadení květenství a ovlivnění výnosu hroznů (Obrázek 1).
K prognóze primární infekce plísně révy je možné využívat metodu krátkodobé prognózy SHMÚ Bratislava. Tento postup je založen na monitorování úhrnu srážek, které jsou velmi důležité pro vznik primární infekce.
Při ochraně proti plísni révy si je třeba uvědomit, kde patogen přezimuje, jaké vyžaduje podmínky pro svůj rozvoj a jak se šíří na révu vinnou.
Oospory houby Plasmopara viticola jsou životaschopné a mohou klíčit i 65 měsíců (GAFFI a kol., 2011). Zdrojem infekce jsou proto být i několik let. Klíčící oospory vytvářejí zoosporangia a uvolňují je do vody. K rozšíření zoospor na zelená pletiva rostlin dochází prostřednictvím intenzivních srážek, kdy se dostávají s rozstřikovanou vodou nejčastěji na listy nebo na letorosty a listy na neočištěných kmíncích. Na ovlhčených čepelích listů se zoospory dostávají do průduchů na spodní straně listů, kde vytvářejí hyfová vlákna, která pronikají do listových pletiv.
Na konci inkubační doby se potom objevují na listech již zmíněné „olejové skvrny”, které jsou prvním příznakem napadení. Po úspěšné infekci dochází k tvorbě sporangioforů se sporangiemi. Sporangia obsahují nepohlavní zoospory, které jsou zdrojem inokula pro následující sekundární infekce (Obrázky 2 a 3).
Pohlavní stadium houby je proto důležité pro vznik primární infekce, takže oospory hrají klíčovou úlohu v rozvoji epidemie plísně révy. Čím účinněji se podaří eliminovat primární infekce, tím nižší je rozvoj sekundárních infekcí.
Pro vznik primární infekce se využívá pravidlo označované jako 3krát 10:
a) teplota vzduchu je ≥ 10 °C.
b) letorosty révy vinné jsou dlouhé nejméně 10 cm.
c) srážky během 24–48 hodin představují nejméně 10 mm.
Tyto podmínky byly splněné v právě probíhajícím týdnu.
Jestliže dojde za deštivých podmínek k infekci, může docházet k rozvoji choroby i za vysoké vzdušné vlhkosti.
Je proto třeba pravidelně chodit do vinice a pozorovat případný výskyt příznaků. Zároveň je třeba provést preventivní ochranu, protože prevence je daleko účinnější, než následné zásahy, která už směřují k zastavení probíhající infekce.
Zejména v případě krátkodobých srážek nebo bouřek, které se mohou vyskytnout, je třeba věnovat velkou pozornost splnění podmínek pro primární infekce a zvolit vhodnou ochranu.
Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.