Problémy s vyššími obsahy vápníku ve vínech ročníku 2022
Celosvětově se setkáváme se stále častějšími problémy vznikající následkem vysokého obsahu vápníku ve víně.
Snížit výskyt vápníku můžete používáním měďnatých sloučenin místo vápenatých při agronomickém ošetření révy v průběhu vegetace. Ve vinařské technologii se doporučuje snížení používání vysokých vápenatých bentonitů, omezení čiření produkty obsahujících kasein, vynechání poddvojného odkyselení uhličitanem vápenatým.
Je vhodné provádět stanovení obsahu vápníku ve vínech (viz BS laboratoř - rozbor S0160). Hodnoty vápníku se ve vínech mohou pohybovat v rozmezí 40 – 150 mg/l, přičemž obsah nad 80 mg/l v kombinaci s vyšším pH zvyšuje pravděpodobnost vysrážení vápenatých sloučenin.
Krátkodobě, v řádu 3-6 měsíců, dokáže vinan vápenatý stabilizovat kyselina metavinná. Toto použití je vhodné pro mladá vína určená k rychlé spotřebě.
V případě, že chcete víno použít pro delší zrání v láhvi, doporučujeme stanovení vápníku a stability vinanu vápenatého v naší laboratoři.
Pokud se prokáže vysoký obsah vápníku a možná nestabilita vinanu vápenatého, doporučujeme vysrážení vápníku pomocí přípravku Enocristal Ca. Jedná se o přídavek mikronizovaného vinanu vápenatého, který vysráží vápník a sníží se tím jeho obsah. Teprve po této technologické operaci je doporučeno víno stabilizovat proti vypadnutí vinného kamene (hydrogenvinanu draselného).
Zdroj: Ing. Mgr. Michaela Osičková, Ing. Miloš Vídlář
Aktuální ceník služeb laboratorních služeb laboratoře Velké Bílovice najdete ZDE.
tel: +420 702 229 666
E-mail: enolog@vinarskepotreby.cz