
Vývoj ozelenění během vegetace v roce 2017 - BS vinařské potřeby
Vegetační období v roce 2017 přineslo méně příznivé podmínky pro vývoj ozelenění, z výsevů na jaře 2017.
Vegetační období v roce 2017 přineslo méně příznivé podmínky pro vývoj ozelenění, z výsevů na jaře 2017.
Jarní období přineslo celkem příznivé podmínky pro vzcházení osiva ozeleňovacích směsí. Dlouhé období sucha, které však následovalo, představovalo méně příznivé podmínky pro růst rostlin.
Následující obrázky ukazují vývoj ozelenění na jednom stanovišti, během vegetace v roce 2017.
Obrázek 1 ukazuje stav ozelenění na začátku května 2017. Ve směsi vzchází svazenka a lnička. Výrazný je však růst plevelné vegetace původní na stanovišti. Pcháč oset postupně představoval výraznou konkurenci pro ozeleňovací směs.
Obrázek 2 ukazuje stav ozelenění v červnu 2017. V ozelenění odkvetla svazenka a postupně nastala potřeba ošetření ozelenění. V podrostu svazenky nevzcházely žádné ostatní druhy bobovitých rostlin. Ozelenění se proto ošetřilo mulčování. Nastalo období sucha, které omezilo jakýkoliv vývoj ozeleňovacích druhů, a na stanovišti rostla především plevelná vegetace, která se několikrát mulčovala.
Teprve výraznější srážky v září vedly ke vzejítí a růstu rostlin z čeledi bobovité.
Obrázek 3 ukazuje vývoj v říjnu 2017. V ozelenění začínají postupně vzcházet bobovité rostliny, zejména jetel plazivý a jetel luční. Obrázek 4 ukazuje detail na vývoj ozelenění.
Podobně jako v minulých letech, se i letos potvrdilo, že srážky v srpnu nebo září podpoří růst a vývoj ozelenění. Jestliže proto osivo nevzejde krátce po výsevu, v dubnu nebo květnu, je vhodné pouze mulčováním ošetřovat plevelnou vegetaci v meziřadí vinice a počkat na příznivé podmínky pro klíčení osiva a růst rostlin.
V případě, že osivo bude suchem výrazně poškozené, bylo by možné vyzkoušet výsev směsi z obalovaného osiva. S tímto způsobem jsou založené také některé pokusy, jejichž výsledky se projeví na až na jaře.
Zdroj: prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.