Odborná poradna

Ochrana a výživa révy vinné po kvetení

BS Vinařské potřeby
28. června

Kvetení révy vinné probíhá v závislosti na podmínkách různě dlouho a je silně ovlivněno počasím.
Při extrémních teplotách proběhne velmi rychle (např. v roce 2015) nebo naopak trvá velmi dlouho (r. 2016) a to napříč všemi odrůdami. Z pohledu ochrany vinic to představuje období velkého rizika a proto je do postřiku před kvetením vždy nutné zapojit první systémové fungicidy. Díky specifickému působení těchto přípravků jsou keře včetně nových přírůstků dlouhodobě a kvalitně chráněny. Investice do „systémů“ je sice větší, ale vy máte menší stres a mnohem vyšší jistotu, že budou keře v citlivé fázi nasazování bobulí zdravé a případná infekce zastavena. Pokud totiž v průběhu kvetení dojde k výrazné změně počasí (silné ochlazení, srážky), což se v letošním roce minimálně v jeden den stalo, může zejména u citlivých odrůd docházet k nežádanému rozvoji některé z plísňových chorob. Během kvetení pak s aplikací postřiků hrozí riziko popálení květenství, je prakticky nemožné se v takovou chvíli proti chorobám bránit.  

Na padlí révové jsou po odkvětu vhodnými přípravky Vivando (0,32 l/ha), Prosper (0,6 l/ha) nebo Dynali (0,65 l/ha), nejlépe vždy v kombinací se sirnatým doplňkem (Kumulus, Sulfomax). V případě velmi silného tlaku či viditelného silného napadení doporučujeme „zhášeč“ Karathane New.
Proti plísni révové se ideálně volí fungicidy Melody Combi (1,8 kg/ha), Ridomil Gold Combi Pepite (2 kg/ha) nebo Mildicut (4 l/ha).
První dva fungicidy navíc vykazují vedlejší účinek proti plísni šedé, která v nepříznivých podmínkách napadá právě čerstvě odkvétající květenství. V dnešních dnech pozvolna sílí především infekční tlak padlí révového a ochranu proti této chorobě je důležité zintenzivnit. Používejte osvědčené systémové přípravky společně se sírou.    

Mezi vinaři je často neprávem opomíjená listová výživa, koncentrát prakticky čistých živin, jejichž příjem není nijak ovlivněn půdním prostředím. Kvalitní výživa přitom představuje jeden z nejvýznamnějších faktorů vitality a přirozené odolnosti keřů vůči chorobám. Během a těsně po kvetení nároky na výživu u révy vinné stoupají. Nasazují se bobule, zvětšuje se listová plocha a zintenzivňuje fotosyntéza. Pokud keře na vinici trpí výživovým stresem, je vhodné provést rozbor listů a na případný nedostatek ihned reagovat. V budoucnu bude existovat stále vyšší potřeba najít vzájemnou rovnováhu v použití fungicidů, zásobního hnojení a listové výživy. První vlaštovkou v tomto novém pohledu na přirozeně indukovanou ochranu vinic je naše novinka – DRAFOS.

 

 

Doporučené přípravky

padlí révové

  

plíseň révová

 

Ing. Klára Halouzková

 

 

 

 

 

 

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním