Odborná poradna

Poškození vinic kroupami

BS Vinařské potřeby
13. června

Kroupy ve vinicích

Úterní brzké ráno znamenalo pro některé lokality velmi nepříjemný zážitek. Vinice postihlo krupobití, které částečně poškodilo listy, mladé vyvíjející se hrozny, ale také celé letorosty.

Révové keře se momentálně nachází ve velmi citlivém období a jakékoliv uvedení do stresových podmínek je nebezpečné vzhledem k rozvoji houbových chorob. Rizikem u poškozených porostů se může stát napadení plísní révovou, ale hlavně šedou hnilobou. Bobule už obsahují menší množství cukrů, zejména glukózy, a proto hrozí nebezpečí jejich následného hnití. Navíc poškození celých letorostů může mít vliv na výběr plodného dřeva, jeho vyvázání, ale také na plodnost v dalším roce.

Rozvoj výše zmíněných chorob závisí na počasí. Pokud po poškození kroupami panuje suché a teplé počasí, dochází k zaschnutí ran na bobulích a k infekcím nedojde. Předpověď na další dny ovšem slibuje další dešťové srážky, které mohou významně ovlivnit rozvoj houbových chorob. Je proto důležité rychle zareagovat a na poškozené porosty aplikovat fungicidy proti plísni révové a šedé hnilobě.
Vhodnými přípravky mohou být Cassioppee 79 WG nebo Melody Combi 65,3 W, případně specifické botryticidy- Switch či Thiran Granuflo..  

V případě slabšího poškození se může zejména pro biologické pěstování použít kombinace přípravků AQUAVITRIN K (dávka 4 l/ha) a Flowbrix (1,5 l/ha).

 

 

 

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním