Sobotní květnové svátky - BS prodejny ZAVŘENO

Keře s příznaky ESCA a poškození dřeva - BS vinařské potřeby

Keře s příznaky ESCA a poškození dřeva - BS vinařské potřeby

Vinice

Obnova kmínku je jedním z postupů, jak je možné eliminovat projev ESCA a zachovat přitom révové keře ve vinici.Obnova kmínku je jedním z postupů, jak je možné eliminovat projev ESCA a zachovat přitom révové keře ve vinici. Obava z dlouhodobé výnosové ztráty při obnově kmínku není na místě.
Kořeny révového keře zůstávají a obnovuje se pouze kmínek. Keř má proto výrazný potenciál pro podporu růstu. Po zmlazení proto během jednoho vegetačního období se zapěstuje nový kmínek. V tomto směru proto problém není. Otázkou však spíše je, zda se pomocí obnovy kmínku, podaří také odstranit houbové patogeny, které způsobují chorobu ESCA.

Z dosavadních zkušeností se ukazuje, že obnova kmínku může být úspěšná spíše u keřů s chronickou formou ESCA než u keřů s akutní formou. Současné zkušenosti také ukazují, že obnova by mohla být úspěšná, pouze když se podaří na bázi kmínku najít zdravé dřevo.

Ve vinici jsem proto velmi krátce po objevení prvních vizuálních příznaků provedl řez kmínkem, abych zjistil, jaký je stav dřeva. Stav ukazují obrázky.

Keř 1 – odrůda Frankovka – rok výsadby 2008

Na keři byly pouze minimální příznaky. Pouze na několika listech na keři se objevily typické příznaky ESCA. Na bázi kmínku byl vitální letorost vizuálně bez příznaků. Na dřevě ve výšce kmínku i na bázi bylo pozorované poškození. Kmínek byl seříznutý asi 10 cm nad rostoucím letorostem. Dále bude pozorovaná úspěšnost obnovy kmínku.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keř 2 – odrůda Carmenere – rok výsadby 2008

Keř je řezaný na dva tažně. Na jednom tažni jsou příznaky akutní formy ESCA a druhý tažeň je pouze s minimálními příznaky. Poškození dřeva je výraznější na vrcholu kmínku než na bázi kmínku. Proběhlo seříznutí na bázi kmínku. Keř bude dále pozorovaný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Keř 3 – odrůda Noria – rok výsadby 2005

Příznaky odpovídají spíše akutní formě ESCA. Příznaky na listech jsou poměrně výrazné a listy postupně usychají. Příznaky na dřevě jsou na vrcholu i na bázi kmínku.  Proběhlo seříznutí na bázi kmínku. Keř bude dále pozorovaný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velmi důležité je proto co nejvčasnější identifikování příznaků, aby bylo možné keře zmladit na vizuálně zdravé dřevo. Je však třeba také pozorovat, jaká bude úspěšnost i v případě mírného poškození dřeva. V tuto chvíli je důležité identifikovat a označovat keře s vizuálními příznaky.

Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.