VÍNOFIT - novinka

BS Vinařské potřeby
29. května

Představujeme nové a svým složením zcela unikátní hnojivo VÍNOFIT, které bylo sestavené přesně pro révu vinnou.

Kromě hnojivého účinku výrazně ovlivňuje i zdravotní stav rostlin.
Jedná se o vícesložkové práškové hnojivo vznikající speciální šetrnou technologií a obsahující velmi dobře rozpustné a rychle přijatelné živiny ve vysoce koncentrované podobě. Důkladná kompozice hnojiva spočívá ve výhradně čistých živinách a přídavných podpůrných látkách. Tím se odlišuje od běžných kapalných hnojiv, která nemohou být díky vysokému podílu vody z pohledu obsahu živin s VÍNOFITem srovnatelná. Listové hnojivo tohoto typu je de facto jediné na českém trhu.

Složení VÍNOFITu bylo vytvořeno na základě skutečných požadavků révy vinné v průběhu vegetace a obsahuje veškeré potřebné makro i mikro živiny v odpovídajících koncentracích a formách. Jmenovitě se jedná o makro- a sekundární živiny dusík (4 %), fosfor (16 %), draslík (36 %), hořčík (3 %), síru (16 %), dále v dostatečných množstvích mikroživiny železo, bór, molybden, měď, mangan a zinek. Ve VÍNOFITu tedy najdete na rozdíl od konkurenčních výrobků opravdu všechny potřebné živiny, které réva vinná potřebuje a to navíc ve významných koncentracích, což je pro vinaře pochopitelně příznivé také z ekonomického hlediska.

Důležitou komponentou hnojiva jsou také mořské řasy, které se díky obsahu přírodních růstových hormonů vyznačují svým stimulačním vlivem na rostliny a schopností pomoci jim v rychlejší regeneraci po prodělaném stresu. Železo je obsaženo ve formě velmi stabilního chelátu, který je rostlinami na rozdíl od klasických forem železa maximálně využitelný. Netypicky vysoký obsah fosforu a draslíku v hnojivu podporuje vyzrávání dřeva révy vinné, dochází k celkovému zlepšení průběhu fotosyntézy a je také dosahováno vyšší cukernatosti a fenolické vyzrálosti hroznů. Zvýšený obsah síry ve VÍNOFITu mimo výživového efektu podporuje také vedlejší účinnost hnojiva ve smyslu zmírnění rozvoje houbových chorob, což bylo během testování na vinicích opakovaně potvrzeno. Další výhodou hnojiva oproti konkurenčním výrobkům je nižší podíl dusíku, který jak známo ve vyšších koncentracích prokazatelně podporuje rozvoj houbových chorob.  

Během testování hnojiva na vinicích byl opakovaně prokázán pozitivní vliv na regeneraci keřů v případě projevů růstových poruch. Již pár dní po aplikaci bylo možné na rostlinách zaznamenat viditelný efekt jako vitální růst, zdravě zelené zabarvení listů, odstranění chloróz, zesílení pletiv, silnější letorosty a jasně hrubší listová plocha. VÍNOFIT příznivě působí na odstranění tzv. chloróz u rostlin, velmi dobře funguje na místech často vystavených stresu (vysoké pH půdy, suchá stanoviště, náchylnost odrůdy k chlorózám).

VÍNOFIT je primárně určen k listové aplikaci v dávce 1 kg/ha, lze jej však použít i ve formě zálivky ke kořenům nebo jako přídavek do kapkové závlahy u mladých sazenic na výsušných stanovištích. Je ideální především pro révu vinnou, jeho využití však lze nalézt také v případě ovocných dřevin nebo plodové zeleniny.

Tab. Srovnání obsahu živin, dávek a ceny na 1 hektar s klasickými kapalnými hnojivy.

  Živiny balení cena za 
1 l/kg 
v balení včetně DPH (Kč)
celkem živin %  optimální doporučená dávka na 1/ha cena včetně DPH na 1/ha (Kč)
WUXAL SUPER dusík, draslík, fosfor, měď, mangan, zinek 1 l 150 22,05 5 l/ha 750
WUXAL SUPER dusík, draslík, fosfor, měď, mangan, zinek 10 l 133 22,05 5 l/ha 665
WUXAL SUPER dusík, draslík, fosfor, měď, mangan, zinek 20 l 103 22,05 5 l/ha 515
             
WUXAL KOMBI dusík, draslík, hořčík, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden 1 l 302 40,25 5 l/ha 1510
WUXAL KOMBI dusík, draslík, hořčík, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden 10 l 184,50 40,25 5 l/ha 922,50
             
WUXAL KALCIUM dusík, vápník, hořčík, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden 1 l 285   5 l/ha 1425
WUXAL KALCIUM dusík, vápník, hořčík, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden 10 l 178,50   5 l/ha 892,50
             
VÍNOFIT dusík, draslík, fosfor, hořčík, síra, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden, mořské řasy, fytohormony 1 kg 430 100 1 kg/ha 430
VÍNOFIT dusík, draslík, fosfor, hořčík, síra, měď, zinek, železo, bór, mangan, molybden, mořské řasy, fytohormony 5 kg 410 100 1 kg/ha 410

VÍNOFIT byl dlouhodobě úspěšně testován u řady vinařů, zde postřehy od dvou vybraných:

Vinařství Červinka, Horní Věstonice

„VÍNOFIT jsme testovali na různých odrůdách révy vinné na viničních tratích Horních Věstonic. Již během týdne byly jasně viditelné pozitivní účinky hnojiva. Ve srovnání s kontrolami, u kterých nedošlo k aplikaci VÍNOFITu, byly zaznamenány větší, resp. hrubší listy s intenzivně zelenou barvou a viditelně silnějšími letorosty. Na kontrolních variantách se přitom objevovaly chlorózy, které jsou na zdejších vápenatých podložích a v kombinaci s narůstajícím suchem běžným problémem. U keřů, kde byl aplikován VÍNOFIT, však tyto problémy zmizely. Nejvíce nás výsledky překvapily u RV, takové listy jsem u „vlašáku“ ještě nikdy neviděl. Hnojivo je velmi dobře rozpustné, obsahuje všechny živiny včetně mikroprvků a dávka na hektar vychází ve srovnání s jinými kapalnými hnojivy mnohem lépe. Zejména pro větší vinařství je proto tato specialita pro révu vinnou velmi zajímavá a rozhodně stojí za vyzkoušení.“

 

Vinařství NATURVINI, Bavory

 „V lokalitách se silně vápenatým podložím a s přibývajícími suchými periodami během vegetace často řešíme na naší vinici problémy s příjmem některých živin z půdy. U odrůdy Pálava jsme zaznamenali  před kvetením problémy s deformacemi a žloutnutím listů. Používali jsme různé přípravky, které však neúčinkovaly tak dobře, nebyly tak komplexně řešeny z pohledu obsahu a vyrovnanosti živin. V tomto směru jsme tedy v letech 2016-2017 na doporučení firmy BS vinařské potřeby vyzkoušeli nové listové hnojivo Vínofit a byli jsme velmi překvapeni! Po aplikaci Vínofitu uvedené problémy během pár dnů zmizely, listy se „zdravě“ zazelenaly, byly pevnější, hrubší, větší. Květenství nesprchávála. Hnojivo jsme aplikovali celkem 3 x. Doporučujeme všem vinařům, Vínofit, opravdu funguje.“

Pár fotografií z vinic:

     
Keř s mírnými chlorózami bez aplikace VÍNOFITu           Zdravě zelený keř po aplikaci VÍNOFITu

Evidentně hustější olistění keře po aplikaci VÍNOFITu     Hustě olistěný keř po aplikaci VÍNOFITu
Evidentně hustější olistění keře po aplikaci VÍNOFITu     Hustě olistěný keř po aplikaci VÍNOFITu

Keř s jasně hrubšími a tedy odolnějšími listy k chorobám po aplikaci VÍNOFITu 
Keř s jasně hrubšími a tedy odolnějšími listy k chorobám po aplikaci VÍNOFITu

Detail listu bez aplikace VÍNOFITu Detail hrubšího listu po aplikaci VÍNOFITu
Detail listu bez aplikace VÍNOFITu                                         Detail hrubšího listu po aplikaci VÍNOFITu

NEzvykle velké listy u RV
Nezvykle velké listy u RV 

Balení: 1kg, 5 kg (větší objednávky doporučujeme hlásit s dostatečným předstihem)

Optimální dávka: 1 kg na 1 ha a 1 000 l vody (10 g na 10 l, resp. 0,1 % roztok)

Doporučená aplikace: dostačující je 3 x během vegetace (max. 6 x)

Mísitelnost: Přípravek je při doporučené koncentraci bez problémů mísitelný s většinou běžných insekticidů, fungicidů a hnojiv.

Leták ke stažení ZDE.

VÍNOFIT zakoupíte výhradně na prodejnách BS vinařské potřeby s.r.o. nebo e-shopu v balení 1 kg a 5 kg.

Vínofit

Pro více informací a dotazy kontaktujte: 
Ing. Klára Halouzková 
konzultant pro vinohradnictví
halouzkova@vinarskepotreby.cz
+420 607 103 645

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 702 229 666

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním