Sazenice révy vinné

BS Vinařské potřeby
26. listopadu

 

Do konce února 2017 si u nás můžete rezervovat sazenice révy vinné pro jarní výsadbu 2017. Nabízíme kvalitní sazenice více než 50 odrůd (klasické i PIWI odrůdy) s ujatelností vyšší než 95 %.

Pro rok 2017 jsme rozšířili nabídku sazenic, dostupné jsou nejenom bílé a modré PIWI odrůdy, ale také klasické odrůdy včetně sazenic na vysokém kmínku.

Minimální odběr je 25 ks od odrůdy, cena PIWI odrůd 59 Kč/ks, klasické odrůdy 50 Kč/ks. Rezervace je nutné předem rezervovat.

Kompletní leták stáhnete kliknutím na obrázek výše nebo ZDE.

Informace k jednotlivým PIWI odrůdám:

BRÖNNER je odrůda, která vznikla jako kříženec odrůd Merzling x Gm6494 (známá také pod šlechtitelským číslem FR-250-75). Odrůda je středně náročná na polohu a vhodná pro všechny vinařské podoblasti. Vyhovují jí svahovité lokality s dobrým osluněním, ideální jsou hlinitopísčité půdy. BRÖNNER tvoří vyšší násadu hroznů a má poměrně velmi husté olistění keře. Růst je bujný až velmi bujný. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý až hustý. Bobule je středně velká. Odolnost k zimním mrazům je velmi dobrá. Celková odolnost k houbovým chorobám je velmi dobrá, odrůdu lze pěstovat bez nebo s minimální ochranou. Odolnost k plísni révy je vynikající, k napadení padlím velmi dobrá. Díky silnější slupce bobulí má dobrou odolnost také k napadení šedou hnilobou hroznů. Kvalita hroznů je velmi dobrá a dozrávající až do kategorie pozdního sběru. Odrůda dozrává koncem září až v 1. polovině října, podobně jako Rulandské bílé. V plné zralosti se bobule zbarvují do zlatavé barvy, což koresponduje s kvalitní aromatickou zralostí.

Víno je velmi podobné na Rulandské bílé. Chuť je plná, kyselina svěží a harmonická. Ve vůni a chuti jsou dominantní tóny citrusových plodů, zeleného jablka, hrušky nebo kdoule. Také technologie výroby vína může být velmi podobná jako u Rulandského bílého.

CABERNET CORTIS je nová modrá moštová PIWI odrůda, která pochází z kombinace Cabernet Sauvignon x Solaris. Hrozen je středně velký s kuželovitým tvarem. Bobule je malá, tmavomodrá až černá s patrným „kabernetovým“ aroma. Bobule jsou v hroznu středně hustě uspořádané. Požadavky odrůdy na stanoviště jsou střední až nízké. Odrůdu je možné pěstovat i v okrajových oblastech. Požadavky na půdu jsou nízké, odrůdě vyhovují i sušší půdy. CABERNET CORTIS dozrává ve 2. polovině září, před Rulandským modrým. Odolnost k zimním mrazům je dobrá díky zastoupení „amurské révy“ v rodokmenu. CABERNET CORTIS je možné pěstovat s minimální ochranou proti houbovým chorobám. Odolnost k plísni révy je velmi dobrá, k padlí révy je velmi dobrá až dobrá, k šedé hnilobě hroznů dobrá. CABERNET CORTIS má velmi dobrou schopnost zvyšování cukernatosti během zrání hroznů, dosahuje pravidelně cukernatosti pozdního sběru.

Víno je „merlotovo-kabernetového“ typu. Ve vůni jsou patrné výrazné tóny lesního ovoce.  Odrůda je vhodná pro výrobu vín z ekologického vinohradnictví, nebo vynikne jako zajímavý partner do „cuvée“ či pro výrobu růžových vín „kabernetového“ typu.

DONAURIESLING je nová bílá moštová odrůda se zvýšenou odolností k houbovým chorobám. Jedná se o křížence odrůd / Ryzlink rýnský x / Seyve Villard 12481 x (Rulandské šedé x Chrupka bílá)/. Hrozen je středně velký až velký, tvar je kuželovitý. Bobule je malá, oválná, se žlutozelenou až žlutou slupkou, na osluněné straně s jemně narůžovělým až oranžovým nádechem. Vzhledem k velkému a dlouhému hroznu je vhodné využít technologii půlení hroznů. Růst odrůdy je bujný až velmi bujný, odrůda je náročnější na zelené práce. DONAURIESLING vyžaduje velmi kvalitní polohy, podobně jako Ryzlink rýnský. Nejvhodnější jsou svahovité pozemky, dostatečně záhřevné, s velmi dobrým osluněním. Požadavky na půdní podmínky jsou nízké, odrůda snáší i sušší půdy, nejvhodnější jsou půdy hlinitopísčité a písčitohlinité. Do optimální kvality hroznů dozrává v 1. až 2. polovině října. Odolnost k zimním mrazům je dobrá až velmi dobrá. Odolnost k plísni révy a padlí révy je velmi dobrá, k šedé hnilobě hroznů révy je dobrá. DONAURIESLING je možné pěstovat i bez použití ochrany proti houbovým patogenům.

Ve vůni a chuti jsou dominantní ovocné tóny zeleného jablka, citrusových plodů, meruňky, kdoule a lipového květu. Chuť vína je plná, kyselina výrazná, osvěžující. Odrůda je vhodná pro výrobu odrůdových vín.

HIBERNAL byla vyšlechtěna v Německu jako kříženec Seibel 7053 x Ryzlink rýnský F2. Hrozen je malý až střední, válcovitě-kuželovitý, většinou středně hustý až hustý. Bobule je malá, kulatá, s pevnou, silnější slupkou a tuhou dužninou, zelenožlutá až narůžovělá. V době plné aromatické vyzrálosti je osluněná strana bobule intenzivně růžová, špinavě červená až jemně nafialovělá. Optimální aroma se rozvíjí v hroznech, které jsou velmi dobře osluněné. Rovněž v chuti je možné rozeznat výrazný ovocný charakter, který je pro tuto odrůdu ideální aromatickou zralostí. HIBERNAL je možné pěstovat v kvalitních lokalitách, základem jsou svahovité pozemky s velmi dobrým osluněním. Vhodné jsou především jižní, jihozápadní a jihovýchodní expozice s písčitými a hlinitopísčitými půdami, s velmi dobrým obsahem živin a dobrou vododržností. Obecně lze konstatovat střední náročnost na půdní podmínky. HIBERNAL má velmi dobrou odolnost k zimním mrazům. Na plíseň révy je dobře odolná, proti padlí révy je velmi dobře odolná (většinou nevyžaduje žádné ošetření), vysoce odolná k šedé hnilobě hroznů révy. HIBERNAL nemá sklon ke sprchávání.

Ve vínech nacházíme většinou optimální aromatickou zralost a většinou i dobrý poměr mezi cukernatostí a obsahem kyselin. Odrůda má mnohostranné využití. Je určena především pro výrobu biovín. Vhodné kvalitativní kategorie jsou pozdní sběr, výběr z hroznů, případně výběr z bobulí. Víno je vysoce extraktivní s výraznými tóny ovoce – jablko, hruška, meruňka, broskev s jemnými květinovými tóny. Chuť vína je plná, zejména jestliže je podpořena sladěným obsahem zbytkového cukru.

SOLARIS je raná bílá moštová PIWI odrůda révy vinné, je to kříženec Merzling a Gm 6493. Keře rostou velmi bujně. Hrozen je středně velký, dlouhý, kuželovitý. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až husté. Bobule je středně velká, zelenožlutá, v plné zralosti zlatožlutá. Dužnina má jemně ovocné až jemně muškátové aroma. Při dozrávání dobře osluněných hroznů se objevuje na bobulích jemně narůžovělé zbarvení. S vývojem zbarvení slupky bobulí se mění také aromatická kvalita. Bobule s dobrou aromatickou vyzrálostí poskytují ovocné až jemně muškátové tóny. SOLARIS je vhodný pro pěstování ve všech vinařských i nevinařských oblastech. Velkou předností odrůdy je rané zrání (konec srpna až začátek září) s často dosahovanou velmi vysokou cukernatostí. V ročnících s příznivými podmínkami pro rozvoj ušlechtilé šedé hniloby se na bobulích mohou tvořit cibéby. SOLARIS má velmi dobrou odolnost k houbovým chorobám. Odolnost k plísni révy a padlí révy je velmi dobrá.

Odrůda je velmi vhodná pro výrobu burčáků nebo „mladých vín“. Víno je svěží s jemnou kyselinkou. Aroma je intenzivní ovocně-květinové, v určitém stupni vyzrálosti s jemným muškátovým tónem. Ve vůni a chuti jsou patrné jemné citrusy, zelené jablko, broskev, květinová louka.

SOUVIGNIER GRIS je nová PIWI odrůda révy vinné určená pro výrobu bílých vín. Je to kříženec odrůd Cabernet Sauvignon x Brönner. V celoevropském měřítku je velmi oblíbená. Hrozen je středně velký. Bobule je malá až středně velká, kulatá, růžová až špinavě červená, při výrazném oslunění s jemným oranžovým odstínem. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až řidší. Slupka bobule je pevná. Odrůda je pěstitelsky poměrně málo náročná. SOUVIGNIER GRIS dozrává podobně jako Rulandské bílé, tzn. koncem září nebo začátkem října. Odrůda má střední až nízké nároky na stanoviště. Je možné ji pěstovat ve stejných terroir jako Rulandské bílé a Rulandské šedé. Vhodná jsou svahovitá terroir s dobrým osluněním. Požadavky na půdní podmínky jsou střední. Méně vhodná jsou terroir s výsušnými půdami. Odolnost k plísni révy je velmi dobrá, k padlí révy je dobrá až velmi dobrá a k šedé hnilobě hroznů révy je velmi dobrá.

Vína bývají velmi kvalitní, svěží, s jemnou a příjemnou kyselinou. Ve vůni a chuti je možné najít velmi široké spektrum vůni, zejména zelené jablko, meruňky, broskve, grapefruit, citrusy. Chuť vína je harmonická a plná. Odrůda je vhodná pro produkci mladých vín nebo také delší zrání vína v sudech. Optimální je produkce vína v kvalitě pozdního sběru.

 

 

Akreditovaná laboratoř

č. 1619 akreditovaná ČIA podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005

Po - Pá: 7:30 - 16:00

Vedoucí laboratoře ~ Žaneta Beňová
+420 519 347 531

  • Analýza hroznů a moštů
  • Analýza v průběhu fermentace
  • Analýza vína před láhvováním