
Předsběrová analýza 2026*36. týden
Vinice
Jak se vyvíjí hodnoty z předsběrových analýz hroznů?
Letošní analytické výsledky potvrzují velmi rychlý průběh zrání. U řady bílých odrůd již byly dosaženy hodnoty vhodné pro výrobu přívlastkových vín při stále dostatečném obsahu kyselin. Vzhledem k pokračujícímu poklesu kyseliny jablečné je vhodné pečlivě sledovat termín sklizně zejména u odrůd Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, Rulandské bílé a Ryzlink vlašský. Další prodlužování sklizně může sice přinést vyšší cukernatost, ale současně také rychlejší pokles svěžesti a nárůst hodnot pH.
Průměrná cukernatost sledovaných bílých odrůd se pohybuje přibližně kolem 19 až 20 °NM, zatímco ve stejném období roku 2025 činila přibližně 16 °NM. Titrovatelné kyseliny jsou současně na nižších hodnotách než v roce 2025 a u mnoha odrůd se pohybují již mezi 5 až 7 g/l s pH 3,2 až 3,4. Rok 2026 je tedy přibližně o 2 až 4 týdny napřed ve vyzrálosti oproti roku 2025.
Průměrná cukernatost sledovaných bílých odrůd se pohybuje přibližně kolem 19 až 20 °NM, zatímco ve stejném období roku 2025 činila přibližně 16 °NM. Titrovatelné kyseliny jsou současně na nižších hodnotách než v roce 2025 a u mnoha odrůd se pohybují již mezi 5 až 7 g/l s pH 3,2 až 3,4. Rok 2026 je tedy přibližně o 2 až 4 týdny napřed ve vyzrálosti oproti roku 2025.
Stav hroznů v podoblastech
Mikulovsko Slovácko Velkopavlovicko

Mezi jednotlivými podoblastmi vykazuje nejvyšší úroveň vyzrálosti tradičně Mikulovská a Malokarpatská podoblast, kde se častěji objevují cukernatosti nad 21 °NM a současně nízké obsahy kyselin.
Poměr kyseliny vinné a jablečné u bílých odrůd se dále výrazně posunul ve prospěch kyseliny vinné 4,6 : 1, což svědčí o pokročilé fázi technologického zrání. U velmi vyzrálých odrůd, s hodnotami pH nad 3,5 a obsahem titrovatelných kyselin pod 6 g/l, může další prodlužování sklizně vést k poklesu svěžesti a technologické stability budoucích vín. V tomto případě by bylo dobré zvažovat zvýšenou pozornost ochraně moštů a vín proti oxidaci, zajistit dostatečnou mikrobiologickou stabilitu během kvašení a uvažovat o přikyselení moštů.
Z pohledu výživy kvasinek je u některých vzorků patrná nižší hodnota YAN, především v Mikulovské a Malokarpatské podoblasti. U moštů s hodnotami pod 120 mg/l YAN by bylo dobré doplnit dusíkatou výživu, aby bylo zajištěno plynulé prokvašení a podpora tvorby aromatických látek.
U modrých odrůd cukernatost již dosahuje zajímavých hodnot, doporučuje se ponechat hrozny na keřích pro další fenolické dozrávání a odbourávání kyseliny jablečné.

Mezi jednotlivými podoblastmi vykazuje nejvyšší úroveň vyzrálosti tradičně Mikulovská a Malokarpatská podoblast, kde se častěji objevují cukernatosti nad 21 °NM a současně nízké obsahy kyselin.
Poměr kyseliny vinné a jablečné u bílých odrůd se dále výrazně posunul ve prospěch kyseliny vinné 4,6 : 1, což svědčí o pokročilé fázi technologického zrání. U velmi vyzrálých odrůd, s hodnotami pH nad 3,5 a obsahem titrovatelných kyselin pod 6 g/l, může další prodlužování sklizně vést k poklesu svěžesti a technologické stability budoucích vín. V tomto případě by bylo dobré zvažovat zvýšenou pozornost ochraně moštů a vín proti oxidaci, zajistit dostatečnou mikrobiologickou stabilitu během kvašení a uvažovat o přikyselení moštů.
Z pohledu výživy kvasinek je u některých vzorků patrná nižší hodnota YAN, především v Mikulovské a Malokarpatské podoblasti. U moštů s hodnotami pod 120 mg/l YAN by bylo dobré doplnit dusíkatou výživu, aby bylo zajištěno plynulé prokvašení a podpora tvorby aromatických látek.
U modrých odrůd cukernatost již dosahuje zajímavých hodnot, doporučuje se ponechat hrozny na keřích pro další fenolické dozrávání a odbourávání kyseliny jablečné.
Laboratorní hodnoty předsběrové analýzy hroznů pro 36. týden
(pro zobrazení na mobilním zařízení stáhněte tabulku v pdf)
| PODOBLAST VELKOPAVLOVICKÁ | ||||||||||
| Odrůda | Oblast sběru | Cukernatost (°NM) | Glu+Fru (g/l) | Potenciální alkohol (% obj.) | Titrovatelné kyseliny (g/l) | pH | Kyselina vinná (g/l) | Kyselina jablečná (g/l) | Ammonia (mg/l) | YAN (mg/l) |
| MT | Velké Bílovice | 19,0 | 191,1 | 11,4 | 5,4 | 3,41 | 7,6 | 1,3 | 37 | 133 |
| VZ | Velké Bílovice | 20,5 | 203,1 | 12,1 | 6,3 | 3,34 | 9,9 | 0,7 | 90 | 205 |
| VZ | Čejkovice | 17,0 | 178,5 | 10,6 | 6,2 | 3,09 | 8,8 | 0,5 | 50 | 116 |
| TČ | Velké Bílovice | 19,5 | 196,1 | 11,7 | 5,7 | 3,51 | 7,7 | 2,4 | 112 | 298 |
| TČ | Čejkovice | 20,5 | 212,1 | 12,6 | 4,8 | 3,27 | 7,3 | 0,6 | 114 | 282 |
| SG | Velké Bílovice | 21,5 | 218,8 | 13,0 | 6,9 | 3,36 | 7,2 | 3,4 | 109 | 310 |
| SG | Čejkovice | 18,5 | 193,8 | 11,5 | 7,5 | 2,99 | 7,1 | 2,6 | 25 | 65 |
| CHA | Velké Bílovice | 23,0 | 227,4 | 13,5 | 5,5 | 3,61 | 8,3 | 2,0 | 58 | 211 |
| CHA | Čejkovice | 15,0 | 154,3 | 9,2 | 12,6 | 2,98 | 9,4 | 6,6 | 136 | 235 |
| RR | Velké Bílovice | 15,0 | 144,4 | 8,6 | 12,3 | 2,96 | 13,3 | 4,1 | 119 | 188 |
| RR | Čejkovice | 15,5 | 159,5 | 9,5 | 13,0 | 2,76 | 13,1 | 4,4 | 127 | 221 |
| RM | Velké Bílovice | 19,0 | 191,3 | 11,4 | 8,9 | 3,22 | 8,5 | 3,7 | 48 | 163 |
| RM | Čejkovice | 20,5 | 210,3 | 12,5 | 5,9 | 3,33 | 6,3 | 2,0 | 79 | 235 |
| FR | Čejkovice | 15,5 | 162,9 | 9,7 | 8,5 | 2,91 | 12,1 | 1,0 | 108 | 211 |
| ZW | Čejkovice | 18,0 | 189,9 | 11,3 | 6,4 | 3,18 | 7,2 | 2,0 | 121 | 305 |
| ZW | Velké Bílovice | 18,0 | 181,2 | 10,8 | 8,5 | 3,13 | 10,7 | 2,1 | 90 | 222 |
| CSG | Čejkovice | 17,5 | 182,0 | 10,8 | 9,4 | 2,98 | 8,6 | 3,7 | 91 | 172 |
| CSG | Velké Bílovice | 16,5 | 162,3 | 9,7 | 10,0 | 3,28 | 9,8 | 4,4 | 157 | 280 |
| PODOBLAST MIKULOVSKÁ | ||||||||||
| Odrůda | Oblast sběru | Cukernatost (°NM) | Glu+Fru (g/l) | Potenciální alkohol (% obj.) | Titrovatelné kyseliny (g/l) | pH | Kyselina vinná (g/l) | Kyselina jablečná (g/l) | Ammonia (mg/l) | YAN (mg/l) |
| MT | Lednice | 17,5 | 186,7 | 11,9 | 5,0 | 3,30 | 7,2 | 0,8 | 63 | 196 |
| MT | Mikulov | 20,0 | 207,5 | 12,3 | 5,0 | 3,47 | 7,3 | 1,8 | 49 | 167 |
| VZ | Mikulov | 21,0 | 208,4 | 12,4 | 5,5 | 3,42 | 8,8 | 0,8 | 42 | 132 |
| VZ | Lednice | 17,5 | 173,7 | 10,3 | 9,2 | 2,96 | 14,1 | 0,7 | 66 | 128 |
| TČ | Perná | 21,0 | 216,3 | 12,9 | 5,3 | 3,42 | 6,9 | 1,8 | 13 | 83 |
| TČ | Lednice | 23,0 | 233,0 | 13,8 | 5,5 | 3,23 | 8,6 | 0,8 | 53 | 152 |
| SG | Mikulov | 22,0 | 227,7 | 13,5 | 5,4 | 3,33 | 7,8 | 1,3 | 24 | 112 |
| SG | Lednice | 18,5 | 197,0 | 11,7 | 7,3 | 2,99 | 9,8 | 1,2 | 18 | 61 |
| RR | Lednice | 16,0 | 166,3 | 9,9 | 9,8 | 2,84 | 11,7 | 2,4 | 61 | 121 |
| RR | Bavory | 18,0 | 180,3 | 10,7 | 12,2 | 2,88 | 13,0 | 3,8 | 65 | 100 |
| CHA | Perná | 20,5 | 207,4 | 12,3 | 6,7 | 3,50 | 8,6 | 2,5 | 29 | 105 |
| CHA | Lednice | 20,5 | 207,8 | 12,4 | 6,4 | 3,26 | 8,9 | 1,3 | 14 | 93 |
| RM | Bavory | 23,5 | 242,5 | 14,4 | 4,1 | 3,63 | 7,0 | 0,7 | 16 | 117 |
| RM | Lednice | 16,0 | 163,3 | 9,7 | 6,4 | 3,25 | 8,3 | 1,0 | 17 | 70 |
| FR | Lednice | 17,5 | 181,7 | 10,8 | 7,9 | 2,99 | 11,5 | 1,0 | 21 | 97 |
| FR | Mikulov | 21,0 | 219,5 | 13,0 | 6,7 | 3,22 | 9,8 | 1,3 | 2 | 57 |
| PODOBLAST SLOVÁCKÁ | ||||||||||
| Odrůda | Oblast sběru | Cukernatost (°NM) | Glu+Fru (g/l) | Potenciální alkohol (% obj.) | Titrovatelné kyseliny (g/l) | pH | Kyselina vinná (g/l) | Kyselina jablečná (g/l) | Ammonia (mg/l) | YAN (mg/l) |
| PA | Petrov | 22,0 | 225,6 | 13,4 | 6,7 | 3,26 | 8,1 | 3,2 | 97 | 282 |
| RR | Petrov | 12,0 | 123,6 | 7,4 | 17,1 | 2,27 | 12,4 | 8,5 | 107 | 139 |
| VZ | Strážnice | 18,0 | 182,5 | 20,9 | 7,4 | 3,21 | 8,3 | 3,0 | 88 | 207 |
| TČ | Sudoměřice | 21,5 | 217,4 | 12,9 | 4,4 | 3,52 | 6,8 | 2,0 | 62 | 227 |
| RM | Sudoměřice | 17,5 | 185,7 | 11,3 | 7,4 | 3,18 | 7,1 | 3,0 | 27 | 98 |
| ZW | Sudoměřice | 16,5 | 117,4 | 10,5 | 10,1 | 2,86 | 9,3 | 3,8 | 32 | 77 |
| PODOBLAST ZNOJEMSKÁ | ||||||||||
| Odrůda | Oblast sběru | Cukernatost (°NM) | Glu+Fru (g/l) | Potenciální alkohol (% obj.) | Titrovatelné kyseliny (g/l) | pH | Kyselina vinná (g/l) | Kyselina jablečná (g/l) | Ammonia (mg/l) | YAN (mg/l) |
| SG | Dobšice | 19,8 | 202,2 | 12,0 | 6,1 | 3,00 | 6,1 | 0,8 | 63 | 125 |
| TČ | Dobšice | 16,7 | 170,6 | 10,1 | 8,0 | 2,91 | 9,3 | 0,5 | 112 | 134 |
| NG | Dobšice | 16,1 | 165,6 | 9,8 | 8,1 | 3,00 | 7,8 | 1,7 | 93 | 150 |
| RŠ | Dobšice | 18,2 | 187,6 | 11,1 | 7,1 | 3,06 | 7,1 | 1,2 | 119 | 196 |
| RR | Dobšice | 19,0 | 196,6 | 11,7 | 11,0 | 2,61 | 9,0 | 2,9 | 76 | 76 |
| PA | Dobšice | 17,4 | 176,1 | 10,5 | 8,0 | 2,90 | 9,1 | 0,7 | 49 | 99 |
| MT | Dobšice | 19,1 | 195,2 | 11,6 | 6,2 | 3,15 | 7,2 | 0,6 | 77 | 144 |
| SZ | Dyje | 16,0 | 162,4 | 9,6 | 6,3 | 3,01 | 6,7 | 0,9 | 43 | 167 |
| RM | Dyje | 18,5 | 188,6 | 11,2 | 9,5 | 2,96 | 7,5 | 3,4 | 119 | 184 |
| PODOBLAST MALOKARPATSKÁ (SK) | ||||||||||
| Odrůda | Oblast sběru | Cukernatost (°NM) | Glu+Fru (g/l) | Potenciální alkohol (% obj.) | Titrovatelné kyseliny (g/l) | pH | Kyselina vinná (g/l) | Kyselina jablečná (g/l) | Ammonia (mg/l) | YAN (mg/l) |
| TČ | Šenkvice | 21,5 | 220,0 | 13,1 | 3,8 | 3,42 | 3,8 | 1,7 | 16 | 95 |
| VZ | Šenkvice | 22,0 | 225,4 | 13,4 | 4,4 | 3,30 | 5,1 | 1,0 | 17 | 99 |
| RR | Šenkvice | 18,0 | 185,6 | 11,0 | 9,5 | 2,89 | 8,4 | 3,7 | 52 | 107 |
| MM | Šenkvice | 18,0 | 187,8 | 11,2 | 7,3 | 2,99 | 9,7 | 1,4 | 35 | 99 |
| RV | Šenkvice | 20,0 | 206,1 | 12,3 | 6,7 | 3,21 | 5,6 | 3,1 | 46 | 141 |
| RM | Šenkvice | 21,5 | 217,9 | 13,0 | 4,2 | 3,60 | 3,8 | 2,5 | 16 | 106 |
| SZ | Šenkvice | 16,5 | 167,8 | 10,0 | 6,2 | 3,31 | 7,0 | 2,3 | 33 | 109 |
| FR | Šenkvice | 18,0 | 188,3 | 11,2 | 6,1 | 3,14 | 5,9 | 2,0 | 36 | 114 |
Výsledky předsběrové analýzy ke stažení ZDE.
------------------------------------------------------------------------------------------
Co je BS předsběrová analýza hroznů?
Stejně jako v předchozích 13 letech jednou týdně až do konce sklizně bezplatně zveřejňujeme výsledky laboratorních rozborů moštu z různých odrůd révy z pěti vinařských podoblastí: Mikulovské, Slovácké, Velkopavlovické, Znojemské a na Slovensku v Malokarpatské podoblasti.Pro určení optimálního termínu sklizně jsou mimo samotné cukernatosti důležité také hodnoty pH, titrovatelných a organických kyselin. Přestože není analýza provedena přímo na vinici každého konkrétního vinaře, poskytuje pěstitelům řadu praktických a užitečných informací.
Analýzy zveřejňujeme každý týden na www.vinarskepotreby.cz.
Předsběrové analýzy jsou pro tuzemské vinaře užitečným pomocníkem při určování vhodného okamžiku pro zahájení sběru hroznů jednotlivých odrůd.
Více informací k předsběrovým analýzám najdete ZDE.